Flexibility meets form and function with the Kontour™ K3 series of elegantly designed static monitor array mounts from Chief.
Provides an aesthetic, stable solution for call centers, security desks, IT, health care, control rooms and other multiple monitor settings.
- Desk Desk Mount takes up far less physical space, thus providing maximum space efficiency
- Can withstand a maximum weight of 59.97 lb
- Supports the screen size of 27"
- Tilt feature for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 4 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 27" |
| Minimum Screen Size Supported | 24" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 59.97 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Recycled | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

