The enhanced Kontour™ K1D Dynamic Height-Adjustable Desk Clamp Mounts are the perfect monitor mount solutions for the office, healthcare facilities or home.
Key enhancements have been made to Chief's patented Centris™ Extreme Tilt technology for the ultimate in effortless fingertip monitor positioning. Kontour™ monitor mounts float your displays in the optimal ergonomic position above your work surface to create a more productive and comfortable work space.
- Desk Desk Mount takes up far less physical space, thus providing maximum space efficiency
- Sustains a maximum load capacity of 17.99 lb
- Supports the screen size of 24"
- Built with aluminum product material to offer longevity and great resistance to damage and deterioration
- Tilt feature for maximum productivity with added dependability
- Desk Mount is ideal for your monitor mounting, improves work efficiency with better support, elevation, and enhanced focus
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 24" |
| Minimum Screen Size Supported | 10" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 17.99 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Brand Compatibility | Toshiba |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Recycled | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Description | Tools Needed & Not Included |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

