The enhanced Kontour™ K1C Dynamic Height-Adjustable Column Mounts are the perfect solutions for the office, healthcare facilities or home. Provide the maximum amount of both dynamic and manual height adjustment for the ultimate ergonomic solution.
Key enhancements have been made to Chief's patented Centris™ Extreme Tilt technology for effortless fingertip monitor positioning. Kontour™ monitor mounts float your displays in the optimal ergonomic position above your work surface to create a more productive and comfortable work environment.
- Easily clamps to edge of desk, through standard grommet hole, or through bolt hole with included kit
- Enhanced 3-step installation and quick-release monitor interface for easy mounting and maintenance, with included tool storage in the updated base
- Additional 7" (178 mm) of manual height adjustment on the column
- 20" (508 mm) of total height adjustment range
- 13" (330 mm) of dynamic height adjustment using smooth motion gas-spring technology
- Enhanced column interface enables easy upgrades from single- to dual- or triple-monitor installations without impacting the existing installation, future-proofing your investment
- Enhanced patented Centris™ Extreme Tilt provides +75°, -10° of effortless tilt, for optimal viewing comfort whether sitting or standing
- Sleek, solidly-constructed forged aluminum arms in subtle silver & black finishes
- No need to pay more for that "heavy duty" arm to support your Apple monitor or All-in-One!
- Best-in-class weight capacity range of 5 to 25 lbs. makes specification simple
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 30" |
| Minimum Screen Size Supported | 10" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 44 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Maximum Adjustable Height | 20" |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |

