The enhanced Kontour K1C dynamic height-adjustable monitor arm desk mount are the perfect solutions for the office, healthcare facilities or home. Provide the maximum amount of both dynamic and manual height adjustment for the ultimate ergonomic solution. Key enhancements have been made to Chief's Centris extreme tilt technology for effortless fingertip monitor positioning for this desk mount monitor arm. Kontour desk arm mount float your displays in the optimal ergonomic position above your work surface to create a more productive and comfortable work environment.
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a secure mounting system
- Can withstand a maximum weight of 22 lb
- Compatible with the screen size of 38"
- Mounting Arm comes with 20" maximum adjustable height for your convenience and dependability
- Built with aluminum product material to offer great versatility and allow creativity and innovation in design and construction
- Ergonomic feature for maximum productivity with added dependability
- Office application/usage for maximum productivity with convenience and optimal results
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 38" |
| Minimum Screen Size Supported | 10" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 22 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desk |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Maximum Adjustable Depth | 22.50" |
| Maximum Adjustable Height | 20" |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |