The enhanced Kontour dynamic height-adjustable desk monitor arm is the perfect pole monitor mount solution for the office, public spaces, healthcare facilities, or home. Key enhancements have been made to Chief's patented Centris Extreme Tilt technology for the ultimate in effortless fingertip monitor positioning. Kontour monitor mount floats your displays in the optimal ergonomic position to create a more productive and comfortable work space.
- Pole Mount offers a reliable, convenient mounting solution
- Sustains a maximum load capacity of 24.91 lb
- Supports the screen size of 30"
- Built with aluminum product material to offer longevity and great resistance to damage and deterioration
- Tilt feature for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 30" |
| Minimum Screen Size Supported | 10" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 24.91 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Recycled | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Description | Tools Needed & Not Included |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.