The enhanced Kontour dynamic height-adjustable desk monitor arm pole mounts are the perfect monitor mount solutions for the office, public spaces, healthcare facilities, or home; with the pole mount offering extended manual height adjustment using Chief KTA pole accessories. Key enhancements have been made to Chief's patented Centris Extreme Tilt technology for the ultimate in effortless fingertip monitor positioning. Kontour monitor mounts float your displays in the optimal ergonomic position to create a more productive and comfortable work space.
- Pole Mount offers maximum mounting efficiency with added usability
- Can withstand a maximum weight of 50 lb
- Supports 30" displays
- Pole Mount comes with 13" maximum adjustable height as per your requirements and precision
- Built with aluminum product material to offer high strength and durability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 30" |
| Minimum Screen Size Supported | 10" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 50 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Maximum Adjustable Depth | 20.07" |
| Maximum Adjustable Height | 13" |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Recycled | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Description | Tools Needed & Not Included |

