The enhanced Kontour™ K2C Manual Height-Adjustable Column Mount Articulating Arms are a great solutions for the office, healthcare facilities or home. K2C mounts provide manual height adjustment on the Column for optimal ergonomic positioning.
Kontour™ monitor mounts float your displays in the optimal ergonomic position above your work surface to create a more productive and comfortable work environment.
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a secure mounting system
- Can withstand a maximum weight of 22 lb
- Supports the screen size of 30"
- Mounting Arm comes with 7" maximum adjustable height as per your requirements and precision
- Built with aluminum product material to offer great versatility and allow creativity and innovation in design and construction
- Articulating feature for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 30" |
| Minimum Screen Size Supported | 10" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 22 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Adjustable Height | 7" |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Recycled | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

