Chief's K4-series was awarded the 2013 rAVe Best of InfoComm award for Best New AV Mount!
Flexibility meets form and function with the Kontour™ K4 Series of elegantly designed, Focal Depth Adjustable monitor array mounts from Chief. Provides an aesthetic & easily adjustable solution for monitor array stations where multiple users will want to re-position the bank of screens to their preferred viewing distance; such as trading desks, call centers, security desks, IT, health care, control rooms and more.
- Desk Desk Mount takes up far less physical space, thus providing maximum space efficiency
- Can withstand a maximum weight of 45 lb
- Compatible with the screen size of 24"
- Desk Mount comes with 16.20" maximum adjustable width to offer better feasibility and added productivity
- Rotate feature for maximum productivity with added dependability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 24" |
| Minimum Screen Size Supported | 19" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 45 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Adjustable Width | 16.20" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Description | Tools Needed & Not Included |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





