Quick to install, and easy to use, providing a great solution for installing any flat panel monitor.
- Wall Mount offers a dependable mounting solution with maximum productivity
- Sustains a maximum load capacity of 40 lb
- Compatible with the screen size of 30"
- Wall Mount comes with 8.50" maximum adjustable height to offer better usability and added feasibility
- Tilt feature for maximum productivity with added dependability
- Wall application/usage for maximum productivity with convenience and optimal results
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 30" |
| Minimum Screen Size Supported | 10" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 40 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Maximum Adjustable Height | 8.50" |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Recycled | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Description | Tools Needed & Not Included |
Chief Height Adjustable Pivot & Tilt Wall Mount - For Displays 10-30" - Black - Height Adjustable - 10" to 30" Screen Support - 40 lb Load Capacity - VESA Mount Compatible
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

