Fusion Modular Menu Board Wall Mounts offer perfect display positioning and flexible adjustments. The horizontal extrusion with depth adjustment aligns the screens quickly, even on irregular mounting surfaces, allowing easy access behind the displays for servicing. Modular extrusions with installation connectors ship in compact packaging for easy handling and stocking.
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a modular mounting system
- Can withstand a maximum weight of 125 lb
- Supports 55" displays
- Tilt feature for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 4 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 55" |
| Minimum Screen Size Supported | 40" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 125 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Minimum Adjustable Depth | 5.80" |
| Minimum Tilt Angle | -20° |
| Maximum Tilt Angle | 0° |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





