This installer-inspired tilt mount solves top flat panel installation problems, offering perfect TV positioning and flexible adjustments for medium flat panel screens.
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a modular mounting system
- Can withstand a maximum weight of 125 lb
- Compatible with the screen size of 47"
- Built with steel product material to offer usage dependabilty and durability, ensuring prolonged use
- Tilt feature for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 47" |
| Minimum Screen Size Supported | 26" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 125 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 667 x 400 |
| Maximum Adjustable Depth | 2" |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Recycled | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.