Chief's FUSION™ ceiling mounted solutions make it possible to install multiple displays vertically. Great for digital signage solutions.
- Ceiling Mount offers maximum mounting efficiency with added usability
- Sustains a maximum load capacity of 400 lb
- Compatible with the screen size of 60"
- Tilt feature for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 60" |
| Minimum Screen Size Supported | 32" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 400 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 600 x 400 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Recycled | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Description | Tools Needed & Not Included |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.