Fusion® Modular Menu Board Wall Mounts offer perfect display positioning and flexible adjustments. The horizontal extrusion with depth adjustment aligns the screens quickly, even on irregular mounting surfaces, allowing easy access behind the displays for servicing. Modular extrusions with installation connectors ship in compact packaging for easy handling and stocking.
Product Features:
- ControlZone™ micro-height adjustment
- Centris® tilt between +0 and -20 degrees
- Tool-free screen engagement
- Portrait and landscape options for 2x1 and 3x1 configurations
- Landscape for 4x1 and 5x1 configurations
- Weight capacity of 125lbs (56.7kg) per screen
- Optional padlock security
- Full line of accessories that work across Fusion® wall, ceiling and freestanding lines
- Shorter, modular extrusions with installation connectors.
- Compact packaging fits on standard-sized pallets for easy shipping.
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a modular mounting system
- Sustains a maximum load capacity of 625 lb
- Lateral Adjustment feature for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 5 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Minimum Load Capacity | 125 lb |
| Maximum Load Capacity | 625 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Mount Surface | Ceiling |
| Orientation | Landscape |
| Maximum Adjustable Depth | 10" |
| Minimum Adjustable Depth | 5.80" |
| Minimum Tilt Angle | -20° |
| Maximum Tilt Angle | 0° |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| Mount Function | Ceiling Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| UL Listed | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

