Fusion® Menu Board Wall Mounts offer perfect display positioning and flexible adjustments. The single horizontal extrusion with depth adjustment aligns the screens quickly even on irregular mounting surfaces and allows easy access behind the displays for servicing.
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a modular mounting system
- Sustains a maximum load capacity of 250 lb
- Supports the screen size of 55"
- Wall Mount comes with 2" maximum adjustable height to offer better usability and added feasibility
- Adjustable feature for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 55" |
| Minimum Screen Size Supported | 40" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Adjustable Depth | 1" |
| Maximum Adjustable Height | 2" |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.