Chief's FUSION ceiling mounted solutions make it possible to construct video walls in prominent locations where walls aren't available. Great for digital signage installations.
- Screen array configuration: screens wide x screens high.
- Confirm screen compatibility with MountFinder™.
- Ceiling Mount offers a dependable mounting solution with maximum productivity
- Sustains a maximum load capacity of 84.88 lb
- Supports 55" displays
- Ceiling Mount comes with 1" maximum adjustable height as per your requirements and precision
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 55" |
| Minimum Screen Size Supported | 40" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 84.88 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 400 x 400 |
| Maximum Adjustable Height | 1" |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





