Chief's FUSION Bolt-Down freestanding solution makes it possible to construct video walls in prominent locations for permanent applications.
- Floor Mount offers maximum mounting efficiency with added usability
- Can withstand a maximum weight of 500 lb
- Supports 50" displays
- Flat Panel Display application/usage allows adaptability with easy installment
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 50" |
| Minimum Screen Size Supported | 42" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 500 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 400 x 400 |
| Mounting Depth | 9.43" |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Recycled | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

