The Fit series RXF3 is an extra-large fixed display wall mount for 49" to 98" typical display sizes and supports mounting patterns up to 960 x 650 mm. This next-generation design features 0.75" (19 mm) post-installation leveling, robust wall plate design supporting up to 250 lbs (113.4 kg), 1.5" (38 mm) low-profile depth, and UL and TUV safety standard approvals.
- Low profile 1.5" (38 mm) depth facilitates ADA compliance for typical AV design requirements
- Easy to reach 0.75" (19 mm) post-installation leveling screw and 10" (254 mm) ball end hex-key included
- Open wall plate allows for flexible positioning around power and data wall boxes
- Supports display mounting patterns up to 960 x 650 mm
- Re-designed rigid wall plate support up to 250 lbs (113.4 kg) and additional mounting slots for improved installation experience
- Lateral shift with toolless GlideLock secures display to wall plate and allows perfect positioning of screen
- Easy access magnetic quick-store release pullcords
- Kickstand for easy access to power and signal connections
- Theft deterrent security option (not included)
- UL and TUV safety standards compliant
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 98" |
| Minimum Screen Size Supported | 49" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Profile | Low Profile |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Durability | Theft Resistant |
| Manufacturer | Legrand Group |
Chief Fit X-Large Fixed Display Wall Mount - For 49-98 inch Displays - Fixed TV Mount - VESA Wall Mount - Height Adjustable - 49" to 98" Screen Support - 250 lb Load Capacity
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



