Chief's FHP-VS Flat Panel Ceiling Mount Kit features a variety of screen positioning options and includes an adjustable column and two snap-on cable management covers.
- Ceiling Mount offers a reliable, convenient mounting solution
- Can withstand a maximum weight of 40 lb
- Compatible with the screen size of 26"
- Ceiling Mount comes with 46" maximum adjustable height to offer better usability and added feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 26" |
| Minimum Screen Size Supported | 10" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 40 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 200 x 100 |
| Maximum Adjustable Height | 46" |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.