This ceiling mount features a variety of screen positioning options for mounting a flat panel display from the ceiling.
- Ceiling Mount offers a dependable mounting solution with maximum productivity
- Sustains a maximum load capacity of 40 lb
- Supports 26" displays
- Extendable feature for maximum efficiency and convenience
- Ceiling application/usage allows adaptability with easy installment
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 26" |
| Minimum Screen Size Supported | 10" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 40 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| Mount Function | Swivel |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| UL Listed | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.