Chief's ConnexSys™ Video Wall Mounting System solves common video wall challenges of speed, alignment, serviceability and rigidity. The ConnexSys™ Video Wall Mounting System provides the ability to level each row once by using strut channel to connect multiple mounts together with a simple-to-install system that can handle the largest requirements.
- Wall Mount comes with 13.40" maximum adjustable width for your reliance and required usability
- Lateral Adjustment feature for better reliance and usability
- Wall application/usage for better dependability with added efficiency
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a modular mounting system
- Can withstand a maximum weight of 150 lb
- Compatible with the screen size of 80"
- Wall Mount comes with 4" maximum adjustable height for your convenience and dependability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 80" |
| Minimum Screen Size Supported | 40" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 150 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Adjustable Width | 13.40" |
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 800 x 400 |
| Mount Surface | Wall |
| Orientation | Portrait |
| Maximum Adjustable Depth | 7.40" |
| Maximum Adjustable Height | 4" |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| Mount Function | Tilt |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| UL Listed | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.