The PAC716 supports a video conferencing camera above or below the display. Camera shelf provides support for installing a camera above the display using both the 14 x 14"" (P-series) and 200 x 200 mm (M - Series) Q-Latch systems, or below the display using the 14 x14"" system. New Text: This Chief video conferencing camera shelf supports a video conferencing camera above or below the display and is compatible with all Chief carts and stands, swing arm mounts and ceiling mounts that use 14x14 or 200x200 mm Q-Latch system. Great for boardrooms and other video conferencing applications.
- Mounting Shelf offers a dependable mounting solution with maximum usage and accessibility productivity
- Can withstand a maximum weight of 10 lb
- Compatible with the screen size of 41.20"
- Mounting Shelf comes with 6.10" maximum adjustable height for your convenience and dependability
- Mounting Shelf comes with 2.50" maximum adjustable width to offer better feasibility and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 41.20" |
| Minimum Screen Size Supported | 15" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 10 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Adjustable Width | 2.50" |
| Maximum Adjustable Height | 6.10" |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Recycled | Yes |