CHERRY MX 3.0S wireless - the wireless, high-performance gaming keyboard in a classy aluminum design with RGB lighting. With CHERRY Advanced Wireless Technology, you can choose from different connection modes. When you are in the incredibly fast gaming mode, there is no limit to your speed with a latency of less than 1 ms. The tried-and-tested mechanical CHERRY MX switches, classic CHERRY gaming functions and intelligent charging technology give you the freedom to win. Performance and style!
Experience CHERRY products 3-dimensionally and virtually: Try it out!
Rotate the product in all directions and zoom in closer. To position the 3D model live and in color within your own workspace, click on "Place product in the room" and scan the QR code with your smartphone/tablet camera; with mobile devices, the click is enough. The product is then projected into your own environment as a digital element using augmented reality (AR) - without any download or special app.
CHERRY MX 3.0S WIRELESS | High-performance gaming keyboard-wireless, rechargeable and fast
With the CHERRY MX 3.0S Wireless gaming keyboard, victory is at hand: The high-quality keyboard with a sturdy, extruded aluminum housing can be connected wirelessly via Bluetooth® or the 2.4 GHz band, as well as via USB-A to USB-C cable, thanks to CHERRY Advanced Wireless Technology. In the incredibly fast gaming mode with a latency of less than 1 ms, you can take full advantage of your speed. Combine that with the tried-and-tested CHERRY MX mechanical switches, stylish RGB lighting and smart charging technology that allows you to charge the keyboard while you play and you'll be unstoppable. Step up your game with the CHERRY MX 3.0S Wireless!
Innovative design: Completely screwless
First of all, our CHERRY MX 3.0S Wireless gaming keyboard not only comes without cables, but is also entirely screwless. Its classy aluminum housing is manufactured using the continuous die-casting process. Subsequently, the circuit board on which the CHERRY MX switches are located is pressed directly into the housing. Designed retention points ensure that the wireless gaming keyboard does not rely on screws or an additional metal plate for stabilization. This gives it a minimalistic yet technical look. The high-quality housing as well as the rubber feet on the bottom make the keyboard especially stable. The completely abrasion-resistant key caps are double-shot in plastic or front-lasered, depending on the model.
For especially intense and sustained gaming sessions, equip yourself with our optional palm rest and screwable CHERRY AC 3.3 aluminum feet and give your wrists a break.
Wireless gaming power: CHERRY advanced wireless technology
Take advantage of the full CHERRY gaming power-even without cables with the MX 3.0S Wireless gaming keyboard! You have several connection modes to choose from, so you can select your favorite connection: Use the mechanical gaming keyboard in Bluetooth® mode and connect up to three different devices at once. Switch back and forth at the touch of a button. Thanks to the special Low Latency Mode (LLM), victory is within reach: This mode uses an extremely fast Bluetooth® connection that is ideal for gaming.
In 2.4 GHz mode you connect the mechanical gaming keyboard wirelessly with a USB dongle and in wired mode you simply plug in the included USB-A to USB-C cable-minimum latency and maximum speed! Insanely practical: The wireless mechanical keyboard has intelligent charging technology that allows you to continue playing undisturbed even during the charging process.
- Use the entire gaming power of CHERRY without any cable. With CHERRY Advanced Wireless Technology, you can choose your favorite connection from three connection modes.
- Perfect for gaming: interference-free and incredibly fast gaming mode with a latency of less than 1 ms. Multi-use Bluetooth with three channels to switch between multiple devices at the touch of a button. Or simply by cable
- Color fun - RGB illumination options from monochrome to RGB color routines in over 16 million colors on every single button
- Gaming style -keyboard in high-quality extruded aluminum housing
- Intelligent charging technology - play corded or wireless even while the keyboard is charging via the USB cable
- CHERRY MX technology - Gold Crosspoint precision switches for all keys "Made in Germany"
- Abrasion-resistant key caps, front lasered or double shot, depending on the model
- Full n-key rollover - all keys are read simultaneously
- Anti-ghosting - no input errors
- WIN key lockout for gaming
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Cherry Americas |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Color Supported | 16 Million Colors |
| Backlight Type | RGB LED |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Charging Interface | USB |
| Battery Size Supported | AAA |
| Number of Batteries Supported | 1 |
| Power Source | Battery |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Wired/Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Tech | Bluetooth/RF |
| Anti-ghosting | Yes |
| Keystroke Life | 100 Million Cycle |
| Keyboard/Keypad Wireless Oper | 33 ft |
| Keyboard/Keypad Features | Adjustable Feet |
| Hot Keys | Play/Pause |
| Keyswitch Technology | Mechanical/MX |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Length | 17.05" |
| Form Factor | Full-size |
| Keyboard/Keypad Height | 1.42" |
| Keyboard/Keypad Width | 5.43" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Cherry Americas |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Wireless Receiver Interface | USB |









