FUNCTION AND PERFORMANCE
- Mechanical CHERRY MX2A Red switches
- Customizable RGB illumination
- Full N-key rollover & 1000 Hz polling rate
- Available in full-size and tenkeyless format
THE PRO-LEVEL KEYBOARD FOR ALL-LEVEL GAMERS. UPGRADED
The Major-winning K4 keyboard - now equipped with the new and improved CHERRY MX2A switches. Offering an even smoother typing experience and enhanced durability, the K4V2 is the go-to choice for gamers seeking a nononsense, high-performance keyboard.
CHERRY MX2A RED SWITCHES.
The world's most trusted mechanical keyboard switch just got better. CHERRY MX2A is a transformative upgrade to the CHERRY MX - used in more than 60 million keyboards worldwide. With precisely applied premium-grade lubricant and a new innovative spring design, the MX2A brings you smoother actuation, improved acoustics, and a lifespan of 100 million keystrokes.
UNLIMITED ACCURACY FOR SPLIT-SECOND REACTIONS.
1000 Hz polling rate makes for instant registration of every keypress, while full N-key rollover means zero missed keystrokes - no matter how many you press at once.
CRISP RGB LEDS.
Six-zone color customization. Numerous backlight and typing effects. The K4V2 features an impactful RGB lighting that can be adjusted easily, without the need for software.
PRO-GRADE DURABILITY.
The K4V2 is built to provide long-lasting performance at the highest level of competitive play. With a metal plate construction, reinforced PCB and casing along with highly durable key switches, you'll leave nothing to chance.
- Mechanical CHERRY MX2A Red switches
- Customizable RGB illumination
- Full N-key rollover & 1000 Hz polling rate
- Available in full-size and tenkeyless format
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Cherry Americas |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Backlight Type | RGB LED |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | USB |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Anti-ghosting | Yes |
| Keystroke Life | 100 Million Cycle |
| Keyboard/Keypad Features | RGB Lighting |
| Hot Keys | Customizable RGB Light |
| Keyswitch Technology | MX2A Red |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Length | 14.02" |
| Form Factor | Tenkeyless |
| Keyboard/Keypad Height | 1.54" |
| Keyboard/Keypad Width | 5.55" |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Height | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Cherry Americas |
| Cables | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Cable Length | 6.56 ft |









