Small, flat and extremely robust
The "XS Trackball Keyboard" (G84-5400) combines comfortable mouse control with compact dimensions. Via the optical trackball with two mouse keys, the cursor can be controlled easily and precisely.
Key Benefits
- Optical trackball with two mouse buttons for easy control of the cursor
- High degree of reliability and precise keystroke feel thanks to individual keys with Gold Crosspoint contacts (Cherry ML technology)
- Ideal for continuous usage due to the long operating life in excess of 20 million key actuations per individual key
- Compact dimensions and very low overall build height, ideal for restricted spaces and for 19" applications
- Standardized measurements and installation dimensions of the complete XS product family - the keyboard can be adapted to every application
- Lightweight - for applications where every gram counts
- Plug & Play - can be used with the operating system's standard drivers
- Supports Code Set 3 and UnifiedPOS
- Fastening option for permanent installation
- Detachable plug-in feet for individually adjusting the tilt of the keyboard
- Freely programmable keys for even more time-saving operation
- Removable feet
- Supports Code Set 3 and UnifiedPOS
- Installation and fixation options, dimension identical to G84-5200, G84-5500
- 88/89 keys with full functionality of a standard keyboard
- Usable with standard drivers of the operating system
- Integrated optical Trackball plus 2 mouse buttons
- Ultra slim - overall height only 20 mm
- High reliability and uniquely precise tactile keying
- Single keys with Gold Crosspoint contacts (CHERRY ML Technology)
- Designed for continuous use - more than 20 Million key operations
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Cherry Americas |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Keyboard/Keypad Features | Programmable Keys |
| Number of Keys | 88 |
| Keyswitch Technology | ML |
| Pointing Device Type | Trackball |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 0.79" |
| Keyboard/Keypad Width | 14.72" |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.47" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Cherry Americas |
| Cables | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Cable Length | 8.20 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
CHERRY ML 5400 XS Wired Keyboard - Compact,Black,Integrated Touchpad
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





