F
- Integrates Digital Persona TCS2 TouchChip® Biometric Sensor
- Save Precious Space Incorporating a Biometric reader, Touch Pad, and MSR into one Compact Keyboard Utilizing one USB Connection
- Full QWERTY Key Layout in Compact 14" Form Factor Combines Maximal Space Efficiency with Uncompromised Alphanumeric Data Entry
- Enhanced US 106 / 117 Position Key Layout
- Robust Product Design with IP54 Spill and Dust Resistant Key Field for Harsh Environments
- Fully Programmable Keyboard with 28 Relegendable Keys for Easy Layout Configuration and Quick Function Calls
- Option for Unlimited Programmability for all Keys in up to 3 Layers Provides Convenient Data Access
- High Performance 3-Track Magnetic Stripe Reader with Freely Programmable Headers and Terminators for Each Track
- Available in various country versions
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Cherry Americas |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | USB |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keyboard/Keypad Features | Spill Resistant |
| Hot Keys | Windows Key |
| Keys Layout | QWERTY |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB 2.0 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 1.54" |
| Keyboard/Keypad Width | 14.17" |
| Keyboard/Keypad Depth | 7.80" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Cherry Americas |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

