Corded Business Desktop in CHERRY quality
The CHERRY DC 2000 is focussed on the core business - office work. With durability, precision and reliability, this wired desktop set is equipped for all tasks in the demanding day-to-day office environment.
The CHERRY DC 2000 is focussed on the core business - office work. With durability, precision and reliability, this wired desktop set is equipped for all tasks in the demanding day-to-day office environment.
- USB connectivity for an effortless connection
- Features optical resolution for silky prominent movement
- Built-in scrolling wheel for quick page navigation and handy control over browsers' tabs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Cherry Americas |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Pointing Device Connectivity | Cable |
| Hot Keys | Sleep |
| Movement Detection | Optical |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Movement Resolution (dpi) | 1200 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Weight (Appro | 1.17 lb |
| Pointing Device Weight (Appro | 3.17 oz |
| Pointing Device Height | 1.46" |
| Keyboard/Keypad Height | 0.79" |
| Keyboard/Keypad Width | 18.03" |
| Pointing Device Depth | 4.29" |
| Keyboard/Keypad Depth | 6.69" |
| Pointing Device Width | 2.44" |
| Appearance | |
|---|---|
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Pointing Device Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Cherry Americas |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

