Hurricane™ 1800 Flex offers DMX control with adjustable 180-degrees angles. A wired timer remote (FC-T) is a standard feature; a wireless remote (FC-W) is also available. This water-based fogger also comes with a low fluid indicator and automatic shut down, and works with water-based Fog Juice™ and Platinum Fog Fluid to fill a venue within minutes
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Chauvet Lighting |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 120 V AC - 230 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Consumption | 1364 W |
| Input Devices | |
|---|---|
| Remote Control | Wired |
| General Features | |
|---|---|
| DMX Channel | 1 |
| Tank Capacity | 1.32 gal |
| Fluid Consumption | 150 mL/min |
| DMX Support | Yes |
| Heat up Time | 5 Minute |
| Manufacturer | Chauvet Lighting |
| Misc Ports | |
|---|---|
| DMX Connector | 3-pin & 5-pin XLR |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.