Monitored eConnect® PDUs
Monitored eConnect® PDUs provide remote power monitoring to the input and branch circuit level, making it possible to obtain and manage power consumption at the cabinet level.
Reduced Networking Costs and Complexity - Secure Array® allows the use of a single IP address for up to 48 connected PDUs (32 when electronic locks are integrated). Second IP address for the entire array provides failover capability
Resistance to High Temperature - Market-leading temperature ratings of up to 149°F (65°C) ensures reliability when mounted toward hot aisles
Simplified Load Balancing - Phase-balance outlets on three-phase models ensure equal loading across all phases; allows use of shorter equipment power cords for better cable and airflow management
No Accidental Disconnections - Patented, low-profile locking outlets prevent accidental disconnections without requiring special cords
Easy Identification of Failover Unit - Redundancy Pack includes 2 PDUs (one in Black and one in Glacier White) for easy identification of the primary and secondary unit
Electronic Lock Integration - Patented technology seamlessly integrates PDU, environmental sensors and electronic locks into a single hardware and software solution
Gigabit Ethernet - Ensures compatibility with enterprise routers and switches
Latest UL Compliance - Meets UL and IEC 62368 for compliance with new listing requirements for North America and the European Union
Cabinet Preinstallation - Complete ecosystem ships ready for IT equipment integration, and saves deployment time and reduces packaging waste
- Input and branch circuit monitoring with billing-grade +/-1% accuracy
- Field-replaceable controller module for easy serviceability and upgradeability while maintaining power to critical loads; SD-card transfers PDU configuration
- Onboard GUI, RESTful API, SNMP v1/v2/v3, Command Line Interface (CLI), and native Power IQ® DCIM software integration allows users to easily manage PDUs
- Zero Touch Provisioning (ZTP) automates configuration and provisioning of large deployments of PDUs.
- HTTPs support, RADIUS and LDAP integration for enhanced authentication and security
- Customization capabilities: outlet configurations, color options, power cord length, input connection types and more
- Made in the United States, TAA-compliant
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Chatsworth Products |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 14.40 kW |
| PDU Type | Monitored |
| Phase | Three Phase |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 12 x IEC 60320 C19 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Plug/Connector Type | CS8365 |
| Locking Receptacles | IEC 60320 C19 |
| Input Voltage Range | 200 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 50 A |
| Load Capacity (Watt) | 14.40 kW |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Vertical |
| Mount Type | Cabinet-mountable |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Rack Height | 42U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Branch Circuit |
| Manufacturer | Chatsworth Products, Inc |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 10 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 149°F (65°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Humidity | 95% |
| Minimum Operating Humidity | 5% |
| TAA Compliant | Yes |