Centon's extensive selection of memory module designs and configurations is certain to include the right solution for your application. If you're looking for fully controlled BOMs or custom solutions we have you covered! With manufacturing and quality assurance facilities in Southern California, our quality is second to none!
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 1333 MHz speed for smooth computer performance
- 16 GB bar will run multiple applications together and enhance your computer's performance
- DDR3-1333/PC3-10600 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 2 x 8GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 240-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- DIMM form factor with 240-pin and 16 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Centon Electronics |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1333 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1333/PC3-10600 |
| Number of Modules | 2 x 8GB |
| Number of Pins | 240-pin |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Centon Electronics |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.