DDR3 SODIMM modules are built to JEDEC standards and provide a reduction in power consumption of 30% over DDR2 modules. The main benefit of Centon's DDR3 comes from the higher bandwidth interface technology and is a great boost to your Laptop.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 1066 MHz speed with unbuffered signal is enough to run heavy software smoothly while surfing web with dozens of tabs open
- 8 GB of memory to heighten your computer's performance
- 204-pin-pin DDR3-1066/PC3-8500 operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 2 x 4GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 204-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- SODIMM form factor with 204-pin and 8 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Unbuffered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Centon Electronics |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1066 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1066/PC3-8500 |
| Number of Modules | 2 x 4GB |
| Number of Pins | 204-pin |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Centon Electronics |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.