DDR3 SODIMM modules are built to JEDEC standards and provide a reduction in power consumption of 30% over DDR2 modules. The main benefit of Centon's DDR3 comes from the higher bandwidth interface technology and is a great boost to your Laptop.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 1333 MHz speed with unbuffered signal for smooth computer performance
- 8 GB of memory to heighten your computer's performance
- 204-pin-pin DDR3 SDRAM interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 1 x 8GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 204-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL9 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- SODIMM form factor with 204-pin and 8 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Unbuffered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Centon Electronics |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1333 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1333/PC3-10600 |
| Memory Voltage | 1.50 V |
| Number of Modules | 1 x 8GB |
| Number of Pins | 204-pin |
| CAS Latency | CL9 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Centon Electronics |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.