Centon's Mac memory upgrades are guaranteed to be compatible with your Mac, are backed by a lifetime warranty and free technical support. Centon is a member of the Apple Developer Program.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- 667 MHz of memory speed with unbuffered signal makes your computer perform like an athlete
- SODIMM 4 GB memory allows you to have more programs open at a time
- DDR2-667/PC2-5300 operates at up to 400 MHz data bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 2 x 2GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 200-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- SODIMM form factor with 200-pin and 4 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Unbuffered signal processing for dependable programmability of the processor for easy optimization of digital signals
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Centon Electronics |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR2 SDRAM |
| Memory Speed | 667 MHz |
| Memory Standard | DDR2-667/PC2-5300 |
| Number of Modules | 2 x 2GB |
| Number of Pins | 200-pin |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Centon Electronics |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.