Whether you are looking to upgrade a few computers or your entire server infrastructure, Centon has the solution to maximize your hardware. Upgrading your systems is a cost effective way to increase your productivity. All Centon DDR2 solutions are backed by a lifetime warranty.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- 800 MHz of memory speed makes your computer great at multitasking
- 4 GB memory smoothly executes complex apps and games
- DDR2-800/PC2-6400 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 2 x 2GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 240-pin for optimal performance and maximum reliability
- DIMM form factor with 240-pin and 4 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Unbuffered signal processing provides reliable optimization for your required applications to allow maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Centon Electronics |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR2 SDRAM |
| Memory Speed | 800 MHz |
| Memory Standard | DDR2-800/PC2-6400 |
| Memory Voltage | 1.80 V |
| Number of Modules | 2 x 2GB |
| Number of Pins | 240-pin |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Centon Electronics |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.