Upgrading your personal computer is one of the easiest and most cost effective ways to increase your systems performance. Centon's memory upgrades are backed by a lifetime warranty and unlimited free technical support.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- 800 MHz of memory speed with unbuffered signal and CL5 latency makes your computer perform like an athlete
- 2 GB of memory to refine your computer's performance
- 200-pin-pin DDR2 SDRAM interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 1 x 2GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 200-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL5 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- SODIMM form factor with 200-pin and 2 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Unbuffered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Centon Electronics |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 2 GB |
| Memory Technology | DDR2 SDRAM |
| Memory Speed | 800 MHz |
| Memory Standard | DDR2-800/PC2-6400 |
| Number of Modules | 1 x 2GB |
| Number of Pins | 200-pin |
| CAS Latency | CL5 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Centon Electronics |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.