Built for intuitive one-hand operation, the T7 Powered Cart is an innovation in medical technology carts. Its Auto Fit™ technology instantly adjusts to each caregiver's entered height, while its Power Track™ steering allows for virtually effortless maneuvering and complete user control. With a beautifully simple design, the T7 makes cleaning easy and promotes a healing environment.
- Carries load with ease
- Perfect for light-duty tasks, accommodating smaller loads up to 26 lb
- Silver color gives a classy look and complements to the decor
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Capsa Healthcare |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 16.8" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC (Alternating Current) |
| Maximum Load Capacity | 26 lb |
| Appearance | |
|---|---|
| Number of Casters | 4 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Capsa Healthcare |
| Number of Devices Supported | 2 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



