- Compact design of Inkjet printer saves space on your desk
- With 4800 x 1200 maximum print resolution (dpi), handle your quality demands with ease
- Print crisp and clear documents in either black or color with this color printer
- Print your document without moving from your seat with Wireless LAN connectivity
- Apple AirPrint wireless print technology for maximum convenience and usability
- Produces great picture quality with real convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Canon |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 2.10 W |
| Off-Mode Power Consumption | 200 mW |
| Power Source | AC Supply |
| Maximum Power Consumption | 10 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Recommended Use | Photo Print |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Ink Color | Black |
| ISO Color Print Speed (ipm) | 4 |
| Number of Input/Multipurpose | 1 |
| Print Technology | Inkjet |
| Wireless Print Technology | Wi-Fi Direct |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Color |
| Media Type | Photo Paper |
| Media Size | 8.50" x 11.70" |
| Standard Input Media Capacity | 60 Sheets |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 95°F (35°C) |
| Minimum Operating Temperature | 41°F (5°C) |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| Minimum Operating Humidity | 10% |
| Energy Star | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Color Cartridge Type | Individual Color Cartridge |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.