If you have been only utilizing black and white labels for your product & inventory needs, you need to start thinking about color. Color allows you to customize your labels by color-coding them to match your inventory, whether it is based on the color of the product, the supplier, or the month it was received. This allows you to better manage your inventory, stage pallets, and more efficiently ship out orders while helping to prevent shipping errors. The Canon LX-P1300 2" Pigment-Based Inkjet Label Printer is designed with pigment-based ink for durable and long-lasting prints and fast print speeds for improved visibility and identification.
- Pigment-based ink for durable and long-lasting labels
- Prints up to 2" wide
- Fast first print out time: 10 seconds or less
- Print resolution up to 1200 dpi
- Built-in auto cutter unit
- USB and Ethernet connectivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Canon |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Display Screen | No |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 6 W |
| Power Source | AC Supply |
| Maximum Power Consumption | 22 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 2.0 |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Recommended Use | Label Print |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Inkjet |
| Maximum Color Print Speed | 4.70 in/s |
| Print Color Capability | Color |
| Cutter | Yes |
| Cutting Method | Automatic |
| Media Type | Label |
| Maximum Roll Diameter | 2.95" |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Maximum Print Width | 2.20" |
| Media Thickness | 9.84 mil |
| Maximum Print Length | 15.63" |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature | 41°F (5°C) - 95°F (35°C) |
| Noise Level | 50 dB |