The Canon IX-R7000 ID card & badge printer is designed to produce photo quality images with edge to edge printing on dual-sided ID cards with speed and efficiency.
ABOUT THE IX-R7000 CARD & BADGE PRINTER
WIDE VARIETY OF USE
SEngineered for speed and capable of high-quality output, the IX-R7000 printer is ideal to produce single and dual-sided cards in vibrant color. For ID cards, visitor badges, loyalty cards, membership cards, hotel room keys, gift cards, business cards, and even access control cards, over-the-edge printing can deliver the professional look needed in sectors like education, accommodations and hospitality, retail, administrative & support services, government and more. Printing cards on-demand allows users to print what is needed when it is needed, so there is no need to maintain a large inventory.
HIGH PERFORMANCE
The IX-R7000 printer is fast and can print up to 145 cards per hour, with a single-sided card printing in approximately 25 seconds1. And with a high-capacity feed hopper of up to 250 cards and the ability to refill cards while printing, performance is maximized.
EASY TO INSTALL AND USE
The IX-R7000 printer has a small, compact footprint, allowing it to easily be installed on a desktop or under a counter. The easy to read LCD display and straightforward operation buttons make the printer simple to use.
DESIGNED WITH SECURITY FEATURES IN MIND
The IX-R7000 printer card feed hopper can be removed and stored separately while not in use to help keep blank cards secure. In addition, the printer is designed with a slot to attach a security cable lock to help protect against device theft.
OUTSTANDING PRINT QUALITY
Professional-looking crisp and clear photo-quality card images are produced by the IX-R7000 printer with up to 600 x 600 dpi resolution using dye-sublimation thermal retransfer printing. Printing on the front and back of cards, along with edge to edge printing, help create a high-quality high-resolution finished product quickly.
- Print as many business cards as you want - when you want it with stunning results
- The printer offers professional quality documents that can be printed either in color or monochrome
- Share the printer easily and efficiently with the help of built-in Ethernet port
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Canon |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Display Screen Type | LCD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Power Source | AC Supply |
| Maximum Power Consumption | 300 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Recommended Use | Card Print |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Maximum Print Size | 2.13" x 3.41" |
| Print Technology | Dye Sublimation |
| Print Color Capability | Color |
| Media Type | PVC Card |
| Media Size | Credit Card - 2.10" x 3.40" |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 x 600 |

