ANTI-CLOGGING TECHNOLOGY
- Fine Print Head Controls Precise Ink Ejection
- Backup Nozzles Prevents Wasted Prints
11-COLOR + CHROMA OPTIMIZER INK SYSTEM
- Expanded Color Range
- Improved Gloss Uniformity
- Anti-Bronzing
AIR FEEDING SYSTEM
- Vacuum Grips Paper
- Consistent Level Surface
- Remarkable Ink Droplet Accuracy
- Improved Image Quality
ANTI SKEWING
Prevents Skewing For Accurate Paper Feeding
CANON'S PROFESSIONAL PRINT AND LAYOUT
Enables easy professional photo printing with editing and layout tools, as well as color management capabilities, to take the guess work out of printing.
Seamless Integration of EOS & imagePROGRAF PRO Series
Canon's total technological capabilities provide high-quality photo output.
- Shooting (EOS)
- Developing / Editing (Digital Photo Professional)
- Print Preparation (Professional, Print & Layout)
- Printing (imagePROGRAF PRO Series)
- Exhibition / Sales
PosterArtist
Online version helps create posters, banners & signage
- LUCIA PRO II Ink System
- 11 Pigment-based ink system plus Chroma Optimizer
- Borderless Printing
- 3.0" LCD Display
- Up to 17" x 22" printing
- Anti-clogging technology for precise ink ejection
- Professional print & layout software for seamless output
- Integration of EOS & imagePROGRAF PRO-series for high quality output
- 1 Year Warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Canon |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 3" |
| Display Screen Type | LCD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC Supply |
| Maximum Power Consumption | 38 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Supported Network Protocols | WPA3-SAE (AES) |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Recommended Use | Photo Print |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Ink Color | Red |
| Borderless Printing | Yes |
| Number of Input/Multipurpose | 2 |
| Print Technology | Inkjet |
| Wireless Print Technology | Mopria Print Service |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Color |
| Media Type | Restickable Photo Paper |
| Media Size | C - 17" x 22" |
| Standard Input Media Capacity | 151 Sheets |
| ISO Color Print Speed (ppm) | 4 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 2400 x 1200 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 95°F (35°C) |
| Minimum Operating Temperature | 41°F (5°C) |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| Minimum Operating Humidity | 10% |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Noise Level | 43 dB |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Color Cartridge Type | Single Multicolor Cartridge |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















