Overview
Designed for small / home offices and hybrid work environments, the imageCLASS MF662Cdw model balances speedy performance and minimal maintenance. The MF662Cdw is easy to set up and has a customizable, 5" color touchscreen that delivers an intuitive user experience. Produce crisp, colorful documents with fast print speeds of up to 26 pages per minute1, using high quality Canon Genuine Toner 075 / 075 H. Use Poster Artist Online to create professional-posters, banners and signage. The MF662Cdw offers a plain paper capacity of up to 250 sheets and 1-sheet multipurpose tray. Easily connect wirelessly2 from computers or mobile devices. Print using a variety of mobile apps, including the Canon PRINT app3 using your compatible mobile device. The MF662Cdw comes with a 3-year limited warranty4 and is backed by Canon's Service and Support network.
- Color, Wireless, Duplex 3-in-1: Print, scan, copy.
- Fast Print Speeds: Print up to 26 ppm in both color and monochrome and spend less time waiting with a quick first print time of approximately 10.3 seconds.
- Easy Wireless Setup: Setup your wireless connection and get up and running in just a few steps.
- 5-inch Color Touchscreen: Get the job done quickly with Application Library - an intuitive and easy to use customizable access to the features you use most.
- Mobile Device Printing: Print from your compatible mobile devices using the free Canon PRINT app, Apple AirPrint and Mopria Print Service.
- High-capacity Toner: Uses Canon Genuine Toner 075 / 075 high-capacity, for high-quality output and high page yields that keep up with your printing needs and help limit toner replacements.
- Paper Capacity: 250-sheet standard cassette, 1-sheet multipurpose tray.
- Auto 2-sided Printing: Save paper and limit paper replacements with automatic 2-sided printing.
- ENERGY STAR, EPEAT Silver.
- 3 Year Limited Warranty: Have peace of mi
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Canon |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 5" |
| Touchscreen | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 9 W |
| Power Source | AC Supply |
| Maximum Power Consumption | 1080 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| Supported Network Protocols | POP3 |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Image Formats Supported | |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Ink Color | Yellow |
| Maximum Color Print Speed (pp | 26 |
| Recommended Monthly Print Vol | 150 to 2500 |
| Auto Document Feeder (ADF) | No |
| A4 Mono Print Speed (ppm) | 26 |
| Print Technology | Laser |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 26 |
| Duplex Printing | Automatic |
| Wireless Print Technology | Chromebook |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Color |
| Scanner Type | ADF |
| Media Handling | 1 x Manual Feed Slot - 1 sheet |
| Language Emulation | PCL |
| Media Type | Plain Paper |
| Optical Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Media Size | 8.50" x 14" |
| Standard Input Media Capacity | 251 sheets |
| ISO Mono Print Speed (ppm) | 26 |
| First Print Speed | 10.3 Second Monochrome |
| Maximum Copy Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 86°F (30°C) |
| Minimum Operating Temperature | 50°F (10°C) |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Power Cord Included | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Duplex Laser Printer , Wireless , imageCLASS MF662Cdw - Multifunction |







