Durable CaliTuff™ Cord
The 1017AV features a highly durable CaliTuff™ cord made of braided, PVC-jacketed material that resists chewing and cutting. The CaliTuff™ cord design includes a reinforced earcup entry point that resists stress separation.
Hygienic Packaging
The 1017AV comes in a heavy gauge plastic zip lock bag with personalized labeling area that promotes classroom hygiene by isolating head lice while providing utility for storage when not in use.
The NeoTech Plus 1017AV is a versatile, workhorse headphone for general-purpose classroom usage with mobile devices. The 1017AV delivers performance at a cost-effective price for 1:1 learning, assessment testing and more. Its audio playback is calibrated to enhance the tonal range of the human voice in language learning, library uses and in computer labs. Compatible with tablets, smartphones, Chromebooks, laptop and desktop PCs & Macs, it provides the versatility you need for BYOD and school-issued device requirements in the classroom.
The 1017AV features a highly durable CaliTuff™ cord made of braided, PVC-jacketed material that resists chewing and cutting. The CaliTuff™ cord design includes a reinforced earcup entry point that resists stress separation.
Hygienic Packaging
The 1017AV comes in a heavy gauge plastic zip lock bag with personalized labeling area that promotes classroom hygiene by isolating head lice while providing utility for storage when not in use.
The NeoTech Plus 1017AV is a versatile, workhorse headphone for general-purpose classroom usage with mobile devices. The 1017AV delivers performance at a cost-effective price for 1:1 learning, assessment testing and more. Its audio playback is calibrated to enhance the tonal range of the human voice in language learning, library uses and in computer labs. Compatible with tablets, smartphones, Chromebooks, laptop and desktop PCs & Macs, it provides the versatility you need for BYOD and school-issued device requirements in the classroom.
- Inline volume control ideal for easy access
- Rugged ABS plastic earcups resist breakage in high-use situations, replaceable leatherette ear cushions
- The 3.5mm stereo plug works with computers, tablets and smartphones
- 6' straight cord long enough to avoid accidental pull out
- Highly durable CaliTuff™ cord made of braided, PVC-jacketed material with reinforced earcup entry point resists chewing, cutting and separation
- Noise-reducing circumaural earcups lower external noise so volume can be set at levels recommended for hearing safety
- Fully adjustable ABS head strap to fit all sizes
- Padded headband comfortable enough for extended wear
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ergoguys |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Leatherette |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Impedance | 32 Ohm |
| Sound Pressure Level | 103 dB |
| Driver Size | 1.57" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Circumaural |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Cut Resistant |
| Manufacturer | Ergoguys, LLC |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 6 ft |
| Connector Plating | Gold Plated |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
Califone Neotech Plus 1017AV Headphone - Stereo - Mini-phone (3.5mm) - Wired - 32 Ohm - 20 Hz to 20 kHz - Gold Plated Connector - Over-the-head - Binaural - Circumaural - 6 ft Cable - Black Matte
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

