This fun & engaging Listening First headset helps beginners succeed with their read-alongs. This classroom-rugged iCompatible headset is purpose built for younger students and loaded with added safety features. It's ideal for individual and small group listening & language learning activities with tablets, computers, MAC / Windows-based mobile devices.
- Adjustable headband for personalized fit
- Smaller overall headband to fit younger children
- Rugged ABS plastic construction for classroom safety
- Permanently attached 5.5' straight cord with reinforced "strain" relief connection resists accidental pull out
- Single 3.5mm To Go plug connects with smartphones, tablets, computers, Chromebooks, computers or a jackbox
- Flexible electret microphone
- Ambient noise-reducing earcups lower outside noise so volume does not need to be as high for hearing safety, keeps students more on task
- Protective slotted baffles inside the earcups cover the speakers and help prevent accidental damage from prying fingers & foreign objects
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Over-the-head earpiece design provides a comfortable and secure fit for long listening sessions
- Ear-cup design ensures optimal comfort and noise isolation for an immersive audio experience
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Electret microphone technology ensures easy, convenient talking with clarity
- The 2800-BLT headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- Mini-phone (3.5mm) host interface provides reliable data transfer for enhanced speed and stability
- Features Nickel Plated connector for dependable connectivity and long-lasting durability in everyday use
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 20 Hz20 kHz for accurate sound reproduction
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ergoguys |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Microphone Design | Boom |
| Integrated Microphone | Yes |
| Detachable Microphone | No |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Electret |
| Impedance | 32 Ohm |
| Sound Pressure Level | 113 dB |
| Driver Size | 1.18" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ear-cup |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Blue |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Ergoguys, LLC |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5.50 ft |
| Connector Plating | Nickel Plated |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.