With an increasing amount of language learning being done digitally with mobile devices (smartphones and tablets), the importance of an audio component continues to grow. Both PARCC and Smarter Balanced assessments also integrate the use of audio for testing purposes. Growing text-to-speech functions also underscore the need for accessible listening & speaking, made possible with the built-in microphone in the E3USB.
This lightweight stereo Ear Bud delivers a fullbodied sound that's tailored for language learning and assessments. The E3USB works with MACs, Windows and Android-based platform devices and is iCompatible with tablets, smartphones, netbooks, notebooks, desktop and laptop computers.
- Rugged ABS plastic resists shattering for safety
- USB plug enables listening & speaking
- Flanged ear covers help decrease external ambient sounds to help keep students more on task Inline volume control
- Tangle-proof 43" flat cord with USB plug ideal for use with tablets and smartphones.
- Includes one "medium" and one "small" pair of replaceable ear covers
- Eliminates the hassle of tangled wires, offering freedom of movement and easy portability
- Compact, exquisite, and portable earset for easy carrying and stylish everyday use
- In-ear earphones designed for comfort and portability, ideal for everyday listening needs
- The E3USB earset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Immerse yourself in rich stereo sound with this earset
- Features USB connector for consistent, secure data transfer and smooth operation
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 20 Hz22 kHz for accurate sound reproduction
- Lightweight earset ensures comfortable listening for long hours without pain or fatigue
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ergoguys |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Integrated Microphone | Yes |
| Detachable Microphone | No |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Earbud |
| Maximum Frequency Response | 22 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Impedance | 12 Ohm |
| Driver Size | 0.39" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | In-ear |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Tangle Resistant Cord |
| Manufacturer | Ergoguys, LLC |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3.58 ft |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |