With an increasing amount of language learning being done online and with mobile devices (such as with iPads®, Nooks®, and Chromebooks®), the importance of an audio component continues to grow. Both PARCC and Smarter Balanced also integrate the use of audio for testing purposes. Growing text-to-speech functions also underscore the need for accessible audio.
This lightweight stereo Ear Bud headphone delivers full-bodied sound. The E3 works with iOS, Windows and Android-based platform devices and is iCompatible with tablets, smartphones, netbooks, notebooks, desktop and laptop computers.
This lightweight stereo Ear Bud headphone delivers full-bodied sound. The E3 works with iOS, Windows and Android-based platform devices and is iCompatible with tablets, smartphones, netbooks, notebooks, desktop and laptop computers.
- Rugged ABS plastic resists shattering for safety
- Noise-reducing ear covers help decrease external ambient sounds to help keep students more on task
- Inline volume control
- Tangle-proof 3.9' straight cord with 3.5mm plug ideal for use with tablets and smartphones.
- Includes one "medium" and one "small" pair of replaceable ear covers to fit smaller ears
- Exquisite earbuds fit comfortably without disturbing your hairstyle, glasses, or earrings for a stylish experience
- Fits comfortably in your ears for an extended period of audio enjoyment, offering a secure fit and superior sound quality
- Connects via a durable wired cable to deliver uninterrupted audio and zero latency
- Standard 3.5mm connector enables quick access to analog sound on most consumer devices
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response of 12 Hz-22 kHz, delivering balanced lows and highs for rich sound
- With plug-in ease and reliable output, these Headphones/Earphones suit office and home setups
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ergoguys |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Earbud |
| Maximum Frequency Response | 22 kHz |
| Minimum Frequency Response | 12 Hz |
| Impedance | 16 Ohm |
| Driver Size | 0.35" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | In-ear |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Ergoguys, LLC |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3.90 ft |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

