This stereo headset is so light and comfy students might forget they even have it on! Ideal for podcasting, mobile and distance learning, it can also be used for language learning applications, computer labs, gaming and with presentation software. With its To Go plug, the 3065AVT is also compatible with iOS and Android-based smartphones & tablets for mobile learning applications. When used for only listening, the flexible boom mic can be folded up alongside the headband out of the way.
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Sharp-looking over-head design gives you a comfortable fit and a stylish, modern appearance
- Califone Semi-open headset delivers a balanced listening experience with comfort for extended sessions
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Electret microphone technology enables reliable voice transfer for clear, uninterrupted conversations
- The 3065AVT headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- Mini-phone (3.5mm) host interface provides reliable data transfer for enhanced speed and stability
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 20 Hz20 kHz for accurate sound reproduction
- Volume earpiece control for faster, reliable operation and better navigation for an effortless user experience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ergoguys |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Earpiece Sensitivity | 105 dB |
| Driver Type | Mylar |
| Distortion (<) | 5% |
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Controls | Volume |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Electret |
| Impedance | 32 Ohm |
| Microphone Sensitivity | 47 dB |
| Driver Size | 1.06" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Semi-open |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Ergoguys, LLC |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 6 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



