| Brand | |
|---|---|
| Brand | C2G |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | 4K |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable , Wall Plate |
| Receiver Width | 1.72" |
| Receiver Height | 4.19" |
| Receiver Depth | 1.51" |
| Transmitter Depth | 1.51" |
| Transmitter Height | 4.19" |
| Transmitter Width | 1.72" |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Operating Distance | 295.28 ft |
| Supported Video Modes | 1080p |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Video Ports | |
|---|---|
| HDBase-T | Yes |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6a |
C2G Superbooster 1-Port USB over Cat6a Wall Plate to Wall Plate Extender Kit - USB 3.2 Gen1 (5Gbps) - 295.28 ft Range - 2 x Network (RJ-45) - 2 x USB - 1080p - 4K - 3840 x 2160 - Category 6a - Commercial, Residential, Video Conferencing Camera, Industrial, Computer, Printer, Conference Room, Classroom, Auditorium - Wall Plate, Wall Mountable - Yes
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





