The 1x2 Drop In Ceiling Speaker is specifically designed for use in K-12 classrooms to deliver high quality audio from multimedia presentations, video clips, movies and other curriculum throughout the classroom. This speaker is designed to mount in the drop-ceiling frame that is often present in classrooms. Available in an industry standard 8Ω version, this speaker ensures long life and quality sound. The 1x2 Drop In Ceiling Speaker integrates seamlessly with the TruLink® Audio Amplifier to provide a complete classroom sound system. Additionally, the speakers can be combined with the TruLink® A/V controller and RapidRun® for a complete connected classroom. This ceiling mount speaker provides a clean, unobtrusive look while dispersing sound down to students at 120 degrees for full classroom coverage. The plenum rating allows this speaker to be installed in a drop ceiling which also acts as an air plenum.
- Significantly enhance the sound from your devices and drives, get immersed in sound quality
- The 8 Ohm impedance keeps the speakers at optimal sound brilliance levels
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of sound from 100 Hz-18 kHz
- Handles up to 15 W of RMS power
- Delivers exceptional sound with 18 kHz maximum frequency response
- 96 dB sensitivity for efficient conversion of power into sound to produce adequate audio output
- In-ceiling form factor for added reliability and dependability
- 3.8" height for efficient frequency access and optimal operation
- 11.8" width to allow maximum usage productivity and added dependability
- 5.85 lb Weight (Approximate) for placement, carrying, and fixing considerations
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 18 kHz |
| Minimum Frequency Response | 100 Hz |
| Impedance | 8 Ohm |
| RMS Output Power | 15 W |
| Sensitivity | 96 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | In-ceiling |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |





