| Brand | |
|---|---|
| Brand | C2G |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | 4K |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Plate |
| Transmitter Depth | 4.16" |
| Transmitter Weight (Approximate) | 10.58 oz |
| Transmitter Height | 1.51" |
| Transmitter Width | 3.50" |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Operating Distance | 230 ft |
| Supported Video Modes | 1080p |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Number of Output Devices Supported | 1 |
| Video Ports | |
|---|---|
| Number of VGA Inputs | 1 |
| VGA In | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 7 |
C2G HDBaseT HDMI Extender + VGA, 3.5mm, RS232, and IR over Cat Transmitter - 1 Output Device - 230 ft Range - 1 x Network (RJ-45) - 1 x USB - 1 x HDMI In - 1 x VGA In - 1080p - 4K - 3840 x 2160 - Twisted Pair - Category 7 - TV - Wall Plate
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



