This AV Controller Administrator Key allows access to certain functions within an AV controller. This small, easy-to-store tool unlocks powerful tasks that save time and money. Users can upload/download new equipment configuration scripts within the administrative mode, allowing easy deployment across multiple controllers as room equipment changes. It also provides infrared (IR) programming capabilities, making it hassle-free programming via remote control. Firmware updates can also be made across multiple controllers without the need to remove them from the wall.
- Supports functions within an AV Controller
- Supports administration mode for easy deployment
- Access for infrared (IR) programming capabilities
- Allows for firmware updates, keeping the AV Controller up to date
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.79" |
| Shipping Width | 5.98" |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.80 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Type | Mini USB/USB |
| Connector Type on First End | USB Type A - Female |
| Connector on First End Details | 1 x USB Type A - Female |
| Connector Type on Second End | Mini USB Type B - Male |
| Contact Plating | Gold-flash |
| Jacket Type | VW-1 |
| Shielding | Yes |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |



