The USB 2.0 A to Micro-B cable provides reliable connectivity for devices like smartphones, tablets and PC peripherals. This cable is ideal for charging Android phones and transmitting data at speeds up to 480 Mbps. The connections are plug and play, making it the perfect cable for travel or while on the go.
- Data transfer speeds up to 480 Mbps
- Perfect replacement or spare cable
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.75" |
| Shipping Width | 6" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.66 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 6 ft |
| Cable Type | USB |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | Micro USB 2.0 Type B - Male |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shielding | Yes |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



